تبلیغات
دانشنامه امام رضا (ع) Imam Reza(As) Encyclopedia - سنگ های مرقد مطهر رضوی
سنگ های مرقد مطهر رضوی
مربوط به موضوع:  حرم امام رضا (ع ) | 

اولین سنگ مرقد مطهّر قدیمی ترین سنگی که بر مزار حضرت امام رضا (ع) دیده شده سنگ مرمری با ابعاد 30×40 و قطر 6 سانتی متر می باشد که در اوایل قرن ششم بر مزار امام (ع) نصب شده است . این سنگ از نفایس بسیار ارزشمند موزه آستان قدس رضوی است که از نظر تاریخی و نوع خط کوفی شکسته است و اهمیت فوق العاده دارد. سه کتیبه در حاشیه سنگ و یا کتیبه در سطح محرابی شکل آن نقش بسته است .

دومین سنگ مرقد مطهّر دومین سنگ مرقد امام (ع) ظاهرا" سنگی از جنس مونسار (مرمر سفید آهکی) می باشد که به جای آن بر مزار امام (ع) جای داشته , آگاهی چندانی از چگونگی آن بدست نیامده است.

سومین سنگ مرقد مطهّر سومین سنگ مزار حضرت , سنگی مرمر بسیار ممتاز از معدن توران پشت یزد است. این سنگ به رنگ سبز چمنی با ابعاد 110 در 220 و قطر یک متر و وزن 3600 کیلوگرم است که همزمان با تعویض و نصب ضریح پنجم در سال 1379 در حرم مطهر درون ضریح بر مرقد امام (ع) نصب شده است. سنگ پیشین مضجع شریف امام (ع) به لحاظ قدمت و آسیب دیدگی همزمان با تعویض و نصب ضریح جدید با حضور مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) تعویض گردید و به جای آن سنگ مرقد جدید با محتوای الهام بخش هنری و آیات الهی بر مضجع نورانی امام (ع) نصب شد .

بر سطح این سنگ جدید علاوه بر کلمات مقدس و الهام بخش ، تاریخ ولادت و شهادت امام هشتم (ع) نقش بسته است .

عین متن کتیبه سنگ مرقد امام رضا (ع) :هذا هو المرقد الشریف للامام التقی النقی الصدیق الشهید وارث الانبیاء و المرسلین ، ثامن الائمه المعصومین من اهل بیت الرسول رب العالمین ؤ حجه الله علی الخلق اجمعین ، سیدنا و مولانا ابی الحسن الرضا علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین .

ولد بالمدینه فی الحادی عشر من ذی القعده عام 148 و استشهد بطوس فی آخر صفر سنه 203 من الهجر النبویه .و قد جدد هذا المضجع المطهر عام 1418 .

و نیز دو بیت زیر از اشعاری که حضرت به قصیده دعبل ملحق فرموده اند حک شده است و قبر بطوس یا لها من مصیبه الحت علی الاحشاء بالزفرات الی الحشر حتی یبعث الله قائما یفرج عنا الغم و الکربات علاوه بر این آیاتی از کلام الله مجید نیز زینت بخش سنگ شده است :

بر ضلع سنگ در بالای سر مبارک امام (ع) آیه مبارکه :

یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی .

پیش رو مبارک : انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا" .

پشت سر مبارک : سلام علی آل یاسین انا کذالک نجزی المحسنین انه من عبادنا المومنین .

پایین پای مبارک : یا ایها الذین آمنو اطیعو الله و اطیوا الرسول و اولی الامر منکم .

زیر خطهای کتیبه نوشته شده است : سلام علی آل طه و یس سلام علی آل خیر النبیین سلام علی روضه حل فیها امام یباهی به الملک والدی


نویسنده : شرمنده شهدا   | نظرات()