تبلیغات
دانشنامه امام رضا (ع) Imam Reza(As) Encyclopedia - خطبههای امام رضا (علیه السلام) ذخایر گرانبهای شیعه
خطبههای امام رضا (علیه السلام) ذخایر گرانبهای شیعه
مربوط به موضوع:  احادیث امام رضا (ع) - خطبه | 

آیت‌الله صافی گلپایگانی خطبه‌ها و بیانات امام رضا (علیه السلام) در باب الهیات و خداشناسی را نظیر کلمات امیرالمؤمنین (علیه السلام) در نهج‌البلاغه دانست و بر ضرورت معرفی و استفاده از این ذخیره‌ گرانبهای شیعه تاکید کرد.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از دفتر آیت‌الله صافی، این مرجع تقلید در دیدار استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسئولان این استان با اشاره به وجود بارگاه منور رضوی در شهر مقدس مشهد، این شهر را مرکز هدایت جهان اسلام دانست و بر بهره‌گیری از این فرصت استثنایی در زمینه ابلاغ پیام اسلام به دنیا تاکید کرد.
وی ضمن تقدیر از برنامه‌های انجام شده در دهه مهدویت در مشهد، رشد معنوی این شهر را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: در کنار گسترش فضای شهری و عمران و آبادی مشهد باید به رشد معنویات در این شهر توجه شود و ظواهر مشهد را باید بیش از قبل پاسداری کرد.
وی مسئولان شهر مشهد را به حفظ و صیانت از هویت اسلامی این شهر فراخواند و افزود: در مرحله اول باید مسئولان مشهد مراقب شعائر دین و حفظ ارزش‌های آن باشند و با برنامه‌‌ریزی، مردم را نیز به این سمت هدایت کنند، زیرا اگر زائری از شهرهای دیگر به مشهد بیاید و با بی‌حجابی و منکرات دیگر در این شهر مواجه شود، ممکن است هنگام بازگشت به شهر خود قبح این اعمال از نظر او افتاده و در شهر خود مرتکب همین منکرات می‌شود.
آیت‌الله صافی بیان داشت: مناصب و پست‌های مملکتی برای هیچ کس ماندگاری ندارد و از بین می‌رود، اما آنچه می‌ماند، آن است که در موقعیت یا مقامی که دارید سنّت حسنه‌ای از خود به یادگار گذارید و اگر سنّت سیئه‌ای هم بوده آن را از میان بردارید.
وی افزود: مشهد شهر شیعه است و باید با همه‌ توان، در خدمت به شیعه و این شهر کوشید.
استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود بارگاه حضرت ثامن الحجج را ملجأ بی‌پناهان و درماندگان دانست و یادآور شد: توسعه‌ بارگاه امام رضا علیه السلام اسباب افتخار برای همه‌ ما شده است و می‌توان از مشهد و بارگاه امام رضا، معارف حَقّه‌ی شیعه را به جهان انتقال داد و منتشر کرد.
وی هجرت حضرت رضا علیه السلام از مدینه به مشهد را از اسرار و آیات الهی دانست و گفت: تحولی که امروز به واسطه‌ وجود حضرت رضا علیه السلام در مشهد برای شیعه رخ داده است یکی از این اسرار الهی است و امروز به واسطهی همین حضور، امر اهل بیت علیهم السلام در دنیا احیا شده است.
این مرجع تقلید آستان قدس رضوی را مرکزی الهی در جهان دانست و زوار و همجواران این بارگاه مقدس را به کسب معنویات از آن ترغیب کرد و یادآور شد: لقب عالم آل محمد که در آن زمان به حضرت رضا علیه السلام داده شد، لقبی بود که تا امروز هم می‌توان آثار و برکات آن را برای شیعه دید و حضور میلیونی زوّار در مشهد از شهرها و روستاهای مختلف ایران و همچنین کشورهای مختلف جهان همه از اسرار لقب شریف آن حضرت و از اسرار هجرت ایشان از مدینه به مشهد است.
آیت‌الله صافی خطبه‌ها و بیانات حضرت رضا علیه السلام در باب الهیات و خداشناسی را نظیر کلمات امیر المؤمنین در نهج البلاغه دانست و بر ضرورت معرفی و استفاده از این ذخیره‌ی گرانبها شیعه تاکید کرد.

نویسنده : شرمنده شهدا   | نظرات()